رول بولت

رول بولت

رول بولت "Roll Bolt" قطعه ای است که برای اتصال صفحه های فلزی به بتن، سازه سنگی و غیره استفاده می شود. به عنوان مثال اشیای فلزی با استفاده از رول بولت به سطوح بتونی متصل می شوند. این قطعه ها از طریق پایه ی پیچ به درون بتن هدایت می شوند. با توجه به طراحی منحصر به فرد پیچ ​​های انکر بولت، این اتصال پایدار و ایمن است.


رول بولت از فلز ساخته شده و دارای روکش گالوانیزه گرم، سرد و غیره می باشند. این قطعه بین صفحه یا سازه فلزی با سازه سنگی و بتنی اتصال مکانیکی برقرار می کند و به ماده پر کننده نیازی ندارد. رول بولت از یک پیچ با سر مخروطی شکل، واشر، مهره و لوله ی استوانه ای چاک دار تشکیل می شود.


انواع رول بولت و کاربرد آنها :

چهار نوع پیچ رول بولت وجود دارد: L شکل L-shaped، دو میله پایان با صفحه double end rods with plate، سر headed و Swedge. هر نوع انکر بولت دارای کاربرد، اندازه و مزایای خاص خود می باشد. در زیر با انواع رول بولت و نحوه استفاده آنها در برنامه های ساختاری بیشتر آشنا خواهیم شد.


رول بولت L شکل:

این رول بولت ها در قطب های سبک، تابلو های ساختاری، تجهیزات سنگین و ابزار مورد استفاده قرار می گیرند.


دو میله پایان با صفحه:

این نوع رول بولت ها میله های دو طرفه هستند که واشر صفحه ای به یک انتها اضافه می شود. صفحه را می توان به خود رول بولت جوش داد، یا می توان آن را با مهره ای که در بتن جاسازی شده است جوش داد. این پیچ ها در درجه اول در ساخت ستون برای ساختمان ها، علائم بزرگراه ها و سایر موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.


انکر بولت سردار:

برای تهیه انواع سازه ها از جمله ستون های ساختاری، نرده های پل و قطب های سبک در بتن تعبیه شده است.


رول بولت Swedge Bolts:

پیچ و مهره های Swedge از فولادی با نوار گرد تشکیل شده اند که یک انتهای آن پیچیده شده و از طرف دیگر Swedge است. Swedge به این معناست که یک انتهای رول بولت دارای چندین جا برای ورود بتن است که بتن را به داخل آن وارد می شود. رول بولت های Swedge 100٪ خانگی هستند. اکثر آنها گالوانیزه شده و دارای قطر 4 تا 5.8 هستند.


نحوه اتصال رول بولت

تمام پیچ های رول بولت برای اتصال اشیاء به بتن طراحی شده اند، اما نحوه انجام این کار بسته به نوع آنها متفاوت است. متداول ترین نوع رول بولت در جای خود قالب گیری می شوند. برای نصب رول بولت در این روش در محل، ابتدا سوراخ هایی با اندازه مناسب را در سطح بتن حفر می کنند. سپس پیچ در سوراخ قرار داده می شود. در آخر بتن مرطوب در فضای باقی مانده ریخته می شود. بتن مرطوب اطراف رول بولت را گرفته و سخت می شود.


نوع دیگر رول بولت های دریلی می باشند. این رول بولت ها نیازی به استفاده از بتن مرطوب ندارند. به راحتی در بتن سخت شده قرار داده می شوند.


این قطعات چگونه دقیقاً کار می کنند؟ بعضی از اینها به خواص انبساط مکانیکی متکی هستند. وقتی داخل بتن حفاری شده قرار می گیرند فشرده شده و گسترش می یابند. انواع دیگر رول بولت های دریلی برای تثبیت و جلوگیری از حرکت، نیاز به استفاده از چسب هایی مانند اپوکسی دارند.


نیروهایی که روی رول بولت ها تأثیر می گذارند ؟

چندین نیرو بر رول بولت ها وارد شده و بر عملکرد آنها در طول زمان تاثیر می گذارند. به عنوان مثال اگر جسم یا اشیایی که به بتن وصل شده اند خراب شوند، بر روی رول بولت ها اثر گذاشته و مقاومت آنها را تضعیف می کند. یا اگر بین اجزای آن شکاف به وجود آید ممکن است رول بولت سست شود.


مراحل تولید رول بولت :

برش

اولین قدم در تولید انکر بولت ها برش مواد است. محاسبه ها برای تعیین طول میله با توجه به طراحی سر انجام می شود. بنابراین بست اتصال به درستی طول مناسب خواهد بود.


پس از عمل برش یک انتهای میله گرد با استفاده از کویل های گرمایش القایی تا حدود 2000 درجه فارنهایت گرم می شود. انتهای داغ میله سپس تحت فشار فورج قرار می گیرد تا سر به شکل مورد نظر درآید.


عملیات حرارتی

عملیات حرارتی فرآیندی است که پیچ ها در آن گرم شده و در مایع فرو می روند و سپس به منظور به دست آوردن خواص مکانیکی مورد نیاز آبدیده می شوند. رول بولت ها برای تأیید الزامات مکانیکی پس از عملیات حرارتی آزمایش می شوند.


گالوانیزه کردن

گالوانیزه کردن فرآیندی است که در آن از روکش روی برای مقاومت در برابر خوردگی رول بولت ها در معرض هوا و عناصر استفاده می شود.