معرفی و بررسی پیچ و مهره تیتانیوم

امروزه کاربردهای پیچ و مهره بر هیچ کس پوشیده نیست و می توان گفت چرخه زندگی بدون وجود آن ها از کار می افتد. صنایع مختلفی از انواع پیچ و مهره ها با جنس های مختلف استفاده می کنند که هریک از متریال ها و آلیاژ های به کار رفته در آن ها دارای خصوصیات خاصی هستند. برخی از صنایع به دلیل حساسیت بالا و استراتژیک خود نیازمند متریال های خاصی برای ساخت پیچ و مهره می باشند. تیتانیوم یکی از آن دسته فلزات خاصی است که ویژگی های منحصر به فرد و خاصی دارد.در ساخت انواع پیچ و مهره از جمله پیچ آلن ، پیچ شش گوش ، پیچ های دو سو و چهار سو و... می توان از این متریال استفاده نمود.


تیتانیوم جز مواد بسیار مستحکم است که در صنایع مختلف به واسطه ویژگی های خاص آن کارایی بسیار زیادی دارد.بنابراین یکی از مهم ترین کاربرد های این ماده ، در تولید پیچ و مهره می باشد. اگر قصد خرید پیچ و مهره تیتانیومی را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی ویژگی ها کاربرد ها و خواص آن بپردازیم.

خرید پیچ و مهره تیتانیومی


ویژگی های پیچ و مهره تیتانیوم

فلز تیتانیوم جز فلزهایی با مقاومت بالا ، وزن کم و مقاوم در برابر مواد خورنده می باشد.با توجه به این موارد ، خرید پیچ و مهره تیتانیوم برای مواردی که نیاز به استحکام زیاد و وزن کم می باشد بسیار حائز اهمیت است. نسبت مقاومت به چگالی این پیچ بسیار بالا است که اگر بخواهیم در این باره مثالی بزنیم می توان گفت این نوع پیچ با گرید 5 ، میزان سختی 4 برابر بیشتر نسبت به پیچ و مهره استنلس استیل دارد و علاوه بر این وزن آن بسیار کمتر از این نوع پیچ می باشد.بنابراین در صنایع استفاده بسیار زیادی می توان از آن نمود. البته ناگفته نماند به دلیل این نوع ویژگی های قیمت پیچ و مهره تیتانیومی به مراتب بالاتر از سایر مدل ها می باشد.


بنابراین می توان گفت پیچ و مهره تیتانیومی مناسب صنایعی می باشد که نیاز به سختی زیاد و در عین حال وزن کم است.از جمله مهم ترین صنایع که نیاز به چنین پیچ و مهره هایی در آن ها است ، صنایع نظامی ، گاز و پتروشیمی ، حفاری و... می باشد.یکی دیگر از ویژگی های مهم پیچ و مهره تیتانیوم مقاومت بالای آن ها در برابر عوامل خورنده است.این نوع پیچ و مهره قادر به تحمل عدم خورندگی در محیط هایی با وجود موادی همچون ترکیبات کلریدی ، هیپوکلرید ها ، کلرات ، اکسید کربن ، نمک دریایی و... است که به طور کامل می توان از خورده شدن در اثر چنین مواردی مقاومت از خود نشان دهد.


به طور کلی مهم ترین ویژگی های پیچ و مهره تیتانیومی عبارتند از:

✔ مقاومت بسیار زیاد و استحکام بالا

✔ وزن و چگالی بسیار پایین

✔ مقاوم در برابر تغییرات دمایی بسیار زیاد

✔ مقاومت در برابر خورندگی و فرسایش به وسیله مواد معدنی ، کلرایدها ، نمک ها و...


مزایای و معایب پیچ و مهره تیتانیوم عبارتند از:

همانطور که گفته شد مهم ترین مزیت این نوع پیچ و مهره ها وزن کم و استحکام بسیار زیاد آن ها است.به جز مزایی که تا اینجای مقاله ذکر شد ، تیتانیوم دارای مقاومت الکتریکی بسیار بالا و قادر به انتقال مناسب آن است و در عین حال هادی گرمایی بسیار ضعیفی است.علاوه بر نکات گفته شده ، عدم نیاز به ایجاد آبکاری یا هر نوع پوشش بر سطح آن یکی دیگر از مزیت های پیچ و مهره تیتانیوم است.

خرید پیچ و مهره


انواع گرید های پیچ و مهره تیتانیوم

برای خرید پیچ و مهره تیتانیوم می توان 3 نوع گرید 2 ، 5 و 7 آن را در بازار خریداری نمود.گرید دو این نوع پیچ و مهره به صورت تیتانیوم خالص و بدون هرگونه آلیاژ دیگری تولید و به فروش می رسد. گرید شماره پنج این پیچ و مهره که نام دیگر آن تیتانیوم خودکار است دارای آلیاژ های آلومینیوم و وانادیوم می باشد که میزان سختی آن در حدود دو برابر بیشتر از گرید شماره 2 می باشد.این نوع گرید به دلیل شکل پذیر بودن آن و مقاومت زیادی که دارد در صنایع هواپیما سازی و پزشکی کاربرد زیادی دارد.(گرید شماره پنج پیچ و مهره تیتانیومی غیر مغناطیس بوده و به هیچ وجه به آهن ربا جذب نخواهد شد)


پیچ و مهره تیتانیوم با گرید شماره هفت مشابه به گرید شماره دو بوده اما از نظر آلیاژ دارای مقادیر بسیار کمی پالادیوم می باشد که وجود این نوع آلیاژ سبب افزایش بیشتر مقاومت پیچ و مهره در برابر عوامل خورنده در دمای کم می شود.از این نوع پیچ و مهره می توان در صنایع شیمیایی و گازی استفاده کرد.بیشترین کاربرد این نوع پیچ و مهره گرید دو و پنج آن می باشد.


اگر قصد خرید پیچ و مهره تیتانیومی و یا سایر انواع پیچ و مهره نظیر پیچ شش گوش ، استادبولت ، انکربولت و سایر مدل ها را داشته باشید ، می توانید خرید خود را با بهترین متریال ، کیفیت ، قیمت و استانداردهای معتبر جهانی از شرکت سپنتا پیچ انجام دهید. جهت مشاوره در زمینه قیمت پیچ و مهره می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.