قیمت پیچ و مهره

قیمت پیچ و مهره تابع فاکتور های مختلفی می باشد. از جمله جنس و متریال پیچ و مهره، تیراژ تولید، سایز و اندازه پیچ و مهره ها ، استاندارد های مرسوم تولیدی کارخانه ها و بازار کشورها ، دقت تولید پیچ و مهره ، گرید ها و کلاس های مختلف تولید پیچ و مهره ، نیاز به عملیات حرارتی و نوع عملیات حرارتی مورد نیاز، نیاز به پوشش کاری و نوع پوشش مورد نظر، برند و کیفیت کارخانه سازنده پیچ و مهره ، کشور سازنده پیچ و مهره همه و همه در تعیین قیمت پیچ و مهره تاثیر مستقیم دارند.


نکته دیگری که نباید از آن غافل شد مدل پیچ و مهره می باشد. با توجه به این که هر یک از مدل های پیچ و مهره دارای شاخصه و مولفه های خاصی جهت تولید می باشند ، این موضوع در قیمت پیچ و مهره تاثیر مستقیمی دارد.به طور مثال قیمت استادبولت با پیچ آلن بر اساس شرایط تولید و میزان مواد به کار رفته در آن متغیر می باشد.

جنس و متریال پیچ و مهره

عامل اصلی تعیین کننده قیمت پیچ و مهره ، جنس و متریال بکار رفته در تولید آن می باشد. در تولید پیچ و مهره ها آلیاژ های مختلف از فلزات گوناگونی ، در گرید های مختلف استفاده می شود که هر یک دارای خواص بسیار متعددی از جمله سختی ، استحکام کششی ، استحکام تسلیم ، مقاومت به خوردگی در برابر عوامل محیطی و شیمیایی ، مقاومت به ضربه و سایش و ... هستند که با توجه به طراحی سازه ، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند.این که پیچ و مهره مورد نظر ما از چه جنسی و با چه مواد اولیه ای ساخته شود دارای اهمیت زیادی می باشد.به طور مثال برای خرید انکربولت می بایست بر اساس محیطی که نیاز به استفاده از آن می باشد ، متریال و پوشش آن را انتخاب کرد.انکر بولت با پوشش های گوناگونی از جمله گالوانیزه گرم ، سرد ، PTFE ، داکرومات ، پوشش تیتانیوم و... قابل تولید می باشد.

خرید پیچ و مهره


از جمله متریال روتین در تولید پیچ و مهره ها می توان به متریال های زیر اشاره کرد:

✔ آهن با قیمت حدود 0.5 دلار (گریدهای 4.6 – 4.8 – 5.6 – 5.8 – 6.8 و ... )

✔ انواع فولاد های کم کربن با قیمت حدود 1 دلار ( گرید های 8.8 – 10.9 و ... )

✔ انواع فولاد های آلیاژی با قیمت 1.2 دلار (گرید های 12.9 B7- B16 –B7M و ....)

✔ انواع استنلس استیل با قیمت جهانی 2 دلار به بالا ( B8 – B8M – A2-70 – A4-80 و ...)

✔ انواع فولاد های نسوز با قیمت جهانی حدود 7 دلار (گرید 309-310 و 000)

✔ انواع اینکونل ها ( پیچ اینکونل 620 – 600 – 625 و .. ) جهت مقاومت در محیط های اسیدی ، دما و فشار بالا با قیمت بالای 60 دلار برای هر کیلو

✔ پیچ و مهره های مس با قیمت میلگرد مسی حدود 6 دلار

✔ انواع پیچ و مهره های آلومینیوم با قیمت متریال حدود 3 دلار


هزینه پیچ و مهره استیل به دلیل بالا بودن میزان قیمت بازار جهانی انواع استیل به میزان قابل توجهی از قیمت آهن و فولاد ، از پیچ و مهره آهنی و پیچ و مهره خشکه بیشتر می باشد.یکی از پر کاربرد ترین پیچ ها با این جنس ، پیچ آلن می باشد که هزینه تولید آن نسبت به سایر متریال ها بیشتر است. در بین پیچ و مهره های فولادی مواردی که گرید بالاتر دارند نیاز به عملیات حرارتی کنترل شده و دقیق تری دارند و به نسبت قیمت بالاتری دارند. از این رو پیچ گرید 10.9 قیمت بالاتری از پیچ گرید 8.8 (پیچ خشکه ) دارد.


سایز و اندازه پیچ و مهره

آچار خور پیچ می تواند ، شش گوش ، آلنی ، پیچ گوشتی خور دو سو و چهارسو ، اچارخورهای خاص و یا گرد باشد که هر کدام از آن ها پروسه قالب سازی و تولید خاص با دستگاه های متفاوت را پیش روی دارند به عنوان مثال تنکنولوژی قالب و دستگاه های تولید پیچ آلن پیچیده تر و گرانتر از قالب و دستگاه های تولیدی پیچ سر شش گوش می باشد.بنابرای می توان بر اساس این موضوع مثال ساده ای زد که در شرایط یکسان از نظر متریال ، جنس ، پوشش ، ابعاد و... پیچ HV دارای قیمت کمتری نسبت به پیچ شش گوش می باشد. دلیل این موضوع پیچیدگی بیشتر پیچ شش گوش نسبت به پیچ HV می باشد.


سایز و اندازه پیچ و مهره تولیدی عامل بعدی در قیمت خرید پیچ و مهره می باشد ، در واقع هر چقدر قطر،طول و وزن پیچ و مهره تولیدی بیشتر باشد به دلیل استفاده از متریال بیشتر قیمت تمام شده بالاتر خواهد بود.در استاد بولت و انکر بولت ها شاهد طول بیشتری از پیچ نسبت به دیگر مدل ها همچون پیچ اتاقی هستیم که این موضوع سبب افزایش هزینه پیچ و مهره می شود. نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که خمیدگی برخی از پیچ ها مانند پیچ های یو بولت ممکن است سبب این تصور شود که ابعاد کوچکی دارند.اما در واقع در صورت باز نمودن آن متوجه طول بلند آن خواهیم شد.


نوع رزوه ها نیز باید تعیین شوند که معمولا دو نوع دنده میلیمتر و دهنده اینچی (دنده ریز و دنده درشت) در پیچ و مهره ها پر مصرف ترین دنده ها هستند دقت رزوه زنی و نوع رزوه و عملیات رزوه زنی گیج خور بودن رزوه و ... نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت خرید پیچ و مهره خواهد داشت. استاد بولت جز پیچ های تمام رزوه محسوب می شود که نسبت به دیگر مدل ها قیمت بالاتری از این نظر دارد.


تیراژ تولیدی یا تیراژ سفارش مشتری

هر چقدر تیراژ تولید پیچ و مهره ها بیشتر باشد با توجه به سرشکن شدن هزینه های قالب سازی و تغییر خط تولید ، قیمت پیچ و مهره کمتر خواهد بود.در مقابل با کم شدن تیراژ سفارش هزینه های تولیدی افزایش و قیمت پیچ و مهره های تولیدی افزایش می یابد.


عملیات حرارتی پیچ و مهره ها

پیچ و مهره های فولادی در جهت افزایش خواص مکانیکی از جمله افزایش سختی ، افزایش تنسایل و استحکام کششی ، افزایش مقاومت به سایش ، افزایش چقرمگی و مقاومت به ضربه و... تحت عملیات حرارتی با سیکل های مختلف قرار می گیرند که این موضوع در قیمت پیچ و مهره تاثیر مستقیم خواهد داشت.


با توجه به گرید پیچ و مهره ها نوع عملیات حرارتی ، تعداد سیکل های عملیات حرارتی ، دستگاه ها و ماشین آلات فرآیند عملیات حرارتی پیچ و مهره ها متفاوت خواهد بود که خود باعث کاهش و یا افزایش هزینه تمام شده عملیات حرارتی و در نهایت تغییر قیمت پیچ و مهره می شود.


به عنوان مثال هزینه عملیات حرارتی گرید 10.9 به علت دقت بالاتر و حساسیت بیشتر این پیچ ها نسبت به گرید 8.8 (خشکه) بیشتر است . یا هزینه عملیات حرارتی گرید L7 نسبت به گرید B7 به علت حساسیت بیشتر گرید L7 و الزام تست ضربه این گرید ، نیاز به مراحل بیشتر عملیات حرارتی و در نتیجه هزینه بالاتر عملیات حرارتی برای پیچ ها و استاد بولت های L7 را شامل خواهد شد.

قیمت پیچ و مهره


نوع پوشش پیچ و مهره

پیچ و مهره ها با توجه به شرایط محیط و شرایط کاری محل مورد استفاده جهت جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی در مقابل عوامل خورده پوشش کاری می شوند.


انواع پوشش پیچ و مهره ها

1- پوشش داکرومات (قابل استفاده از پیچ و مهره های مهم همچون استاد بولت ، انکر بولت و...)

2- پوشش گالوانیزه سرد

3- پوشش گالوانیزه گرم

4- پوشش کادمیوم

5- پوشش تفلن (سرامیک) یا PTFE

6- نیکل کروم

7- فسفاته

8- سیاه کاری (بلاک اکسید)

9- خود رنگ (بدون پوشش)


هر یک از پوشش های بالا مقاومت خاص خود را در برابر عوامل خورنده ایجاد می کنند و با توجه به شرایط محیط استفاده انتخاب می شوند.در پوشش های بالا، پوشش پیچ و مهره PTFE بالاترین هزینه ، پوشش داکرومات و گالوانیزه گرم هزینه متوسط و پوشش گالوانیزه سرد نسبت به پوشش داکرومات و PTFE ارزانتر می باشد ، پوشش فسفاته و سیاه کاری نیز به صورت پیش فرض در پیچ و مهره های گرید 8.8 و پیچ و مهره های گرید 10.9 و پیچ و مهره های گرید 12.9 اعمال می شوند.


در تولید پیچ و مهره های گرید پایین تر و پیچ و مهرهای آهنی معمولا پیچ و مهره ها به صورت خود رنگ بدون پوشش محافظ عرضه می شوند.


کیفیت ساخت پیچ و مهره

کیفیت ساخت پیچ و مهره تاثیر بسیار بالایی بر قیمت پیچ و مهره ها خواهد داشت.پیچ و مهره های بازاری و درجه چندم تولیدی این کارخانه ها در مغازه ها و بازار عرضه می شود.این پیچ و مهرها معمولا با مواد اولیه نامرغوب از کارخانه های فولاد سازی درجه چندم تهیه و معمولا با قالب های مستهلک تولید می شوند . تمامی این موارد باعث می شود قیمت پیچ و مهره تولیدی کمتر ، و متعاقبا با قیمت پایین تری به فروش برسند.

پیچ و مهره


نمونه کیفیت دنده زنی پیچ

با توجه با افزایش دامنه های بازرسی و آشنایی بیشتر مصرف کنندگان با استاندارد های بین الملی ، کارخانه ها و عرضه کنندگان پیچ و مهره بیشتر ملزم به رعایت استانداردهای لازم و اجباری شده اند که در نهایت به بالا رفتن کیفیت زندگی ما خواهد انجامید. بنابراین اگر قصد خرید پیچ و مهره های مختلفی همچون انواع استاد بولت ، انکر بولت ، پیچ اتاقی ، پیچ 88 ، پیچ آلن و... را دارید پیشنهاد ما انتخاب یک شرکت تولیدی استاندارد می باشد تا به سبب آن تولیدات شما در بالاترین سطح ممکن امکان پذیر شود.


سپنتا پیچ تولید کننده انواع پیچ و مهره با کیفیت