گرید یا کلاس پیچ چیست؟

گرید یا کلاس حداکثر تنشی را که پیچ می تواند تحمل کند را مشخص می کند. همچنین گرید مشخص می کند چه ابزاری برای محکم کردن پیچ و مهره ها مناسب می باشند. علاوه بر این روشی که برای بستن پیچ و مهره ها به کار می رود نیز به گرید پیچ و مهره بستگی دارد. بنابراین فهمیدن گرید پیچ و مهره برای استفاده صحیح از آن بسیار مهم است. پس از آشنایی با این مفاهیم به راحتی می توانید اقدام به خرید پیچ و مهره مورد نیاز خود نمایید.
همه پیچ ها دارای گرید مخصوص به خود می باشند. میزان فولاد به کار رفته برای تولید پیچ و مهره ها متفاوت می باشد. هرچه فولاد مقاومت کششی بیشتر داشته باشد، پیچ می تواند گشتاور بیشتری تحمل کرده و اتصال پیچ و مهره محکم تر خواهد بود. استاندارد های گرید پیچ بر اساس سیستمی که توسط جامعه مهندسان خودرو طراحی شده تنظیم می شود. این سیستم علامت گذاری از خطوط برجسته روی سر پیچ برای نشان دادن گرید پیچ استفاده می کند. سایر سیستم ها برای نشان دادن گرید پیچ و مهره ها از اعداد برجسته در سر پیچ استفاده می کنند.


تولید پیچ و مهره ها به وسیله مواد با گرید های مختلف می باشد، به همین دلیل مهم است که بدانیم گرید یا کلاس پیچ و مهره به چه معناست. و بر چه اساسی پیچ و مهره ها گرید بندی می شوند؟


گرید های مختلف پیچ و مهره کدامند ؟

پیچ ها گرید های بسیار متنوعی دارند که هرکدام از آنها برای کاربرد و محیط های مختلفی مناسب می باشند.


گرید آمریکایی SAE (SAE American Grades)

استاندارد علامت گذاری SAE با گرید 2 شروع می شود، که در سر پیچ و بدون هیچ علامتی قابل تشخیص می باشد. پیچ و مهره گرید 2 از فولاد با کربن پایین که دارای مقاومت کششی 64000 پوند بر اینچ مربع یا کمتر است تشکیل شده. مقاومت کششی در واقع میزان مقاومت پیچ و مهره ها در برابر نیروی کششی قبل از شکستن می باشد. سر پیچ با سه خط برجسته به صورت شعاعی یک پیچ با گرید 5 SAE دارای فولاد با کربن متوسط ​​می باشد. که حداقل105000 پوند بر اینچ مربع مقاومت کششی نشان می دهد. قوی ترین پیچ و مهره برای کاربردهای تجاری گرید 8 می باشد که با شش خط شعاعی و تیز برجسته مشخص می شود و از آلیاژ فولاد با کربن متوسط ​​با مقاومت کششی 150،000 psi تشکیل شده است.

گرید پیچ و مهره


همانطور که مشاهده کردید هرچه عدد گرید بزرگ تر باشد میزان کربن موجود در آلیاژ فولاد افزایش یافته و استحکام و مقاومت پیچ و مهره ها نیز افزایش می یابد.


گرید یا کلاس متریک Metric Grades

گرید پیچ و مهره ها در طبقه بندی متریک با دو عدد که با یک نقطه جدا می شوند نشان داده می شود. طبقه بندی گرید یا کلاس متریک به صورت اعداد برجسته یا فرورفته در بالا یا کنار سر پیچ نشان داده می شود. اولین عدد نشان دهنده بار بر حسب مگاپاسکال (megapascal) می باشد (واحد پاسکال برای اندازه گیری تنش داخلی استفاده می شود) و نشان دهنده مقاومت پیچ و مهره در برابر نیروی وارده است. عدد دوم نسبت بین بار فشارشی و بار خمشی را نشان می دهد.بالاتر بودن عدد گرید پیچ ها به معنای قوی تر بودن و استحکام آنها است.


هرچه تعداد ISO بالاتر باشد، پیچ و مهره محکم تر می باشند. پیچ و مهره با گرید متریک 8.6 ISO تقریباً از نظر مقاومت با پیچ و مهره دارای گرید 2 SAE مطابقت دارد. پیچ و مهره های با گرید 8.8 ISO یا گرید کمی بالاتر 8.9 تقریباً با یک پیچ با گرید SAE 5 مطابقت دارند. همچنین پیچ های با گرید متریک 9.10 ISO تقریباً با پیچ و مهره های دارای گرید SAE 8 برابر می باشند.


گرید ASTM

سیستم دیگری که برای طبقه بندی مقاومت پیچ و مهره ها به طور گسترده استفاده می شود سیستم بین المللی آمریکایی ASTM می باشد. در این طبقه بندی برای نشان دادن گرید یا کلاس پیچ و مهره ها از حرف A به علاوه سه عدد که بر روی سر پیچ قرار دارند استفاده می شود.. گرید های متداول ASTM شامل A307 است که تقریباً با گرید SAE 2 مطابقت دارد. همچنین پیچ های متداول دیگر ASTM شامل A325 و A490 می باشند که تقریباً از نظر استحکام و میزان کربن در آلیاژ فولاد به ترتیب معادل گرید SAE 5 و گرید SAE 8 می باشد.


اعداد و حروف حک شده بر روی پیچ و مهره ها با برخی از عوامل مهندسی به هم ارتباط دارند. به عنوان مثال مقاومت کششی یک اتصال دهنده به ما می گوید که قبل از خراب شدن پیچ و مهره می توانند چه فشاری را تحمل کنند.تنش تسلیم (yield strength) نیز همینطور است. نیروی کششی بیش از حد زیاد شود پیچ به طور دائمی کشیده می شود. و اگر این نیرو از سطح سطح آستانه ای عبور کند در پیچ برای بار اول تغییر شکل پلاستیک اتفاق خواهد افتاد.


با توجه به مطالبی که گفته شد گرید می تواند تاثیر زیادی در قیمت پیچ و مهره داشته باشد. شرکت سپنتا پیچ با تجربه چند ساله خود در زمینه تولید پیچ و مهره یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید این محصول می باشد. چنانچه قصد خرید پیچ و مهره در انواع و اقسام مختلف را دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


پرکاربردترین گرید های مورد استفاده در صنایع عبارتند از:

✔ گرید 5.6 که به پیچ های آهنی شهره هستند و در آن ها مقادیر کمی کربن استفاده شده است.

✔ گرید 8.8 که معروف به پیچ خشکه می باشند و از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

✔ گرید 10.9که در برابر فشار به میزان چیزی در حدود 90 درصد مقاومت از خود نشان می دهند.

✔ گرید 12.9 همچون گرید 10.9 دارای مقاومت بالایی بوده اما میزان کربن به کار رفته در آن بیشتر می باشد.

گرید پیچ و مهره


انتخاب بهترین پیچ و مهره بر اساس کاربری

انتخاب پیچ و مهره ها بر اساس شرایط کاربری آن ها در نظر گرفته می شود.این بدین معناست که علاوه بر نوع کاربری و مدل پیچ ، نیاز به محاسبه مقاومت مورد نیاز پیچ و مهره و خواص آن (ضد زنگ بودن ، مقاوم در برابر مواد اسیدی ، رطوبت و...) می باش.بنابراین فاکتور تعیین این که پیچ آلن ، انکربولت ، استادبولت و... کدام یک مناسب استفاده صنایع مورد نظر ماست ، بسته به نوع کاربری و میزان مقاومت مورد نیاز دارد.به طور مثال در ساختمان سازی مهم ترین پیچ و مهره های مورد استفاده پیچ شش گوش ، رول بولت ، مهره و... می باشد و یا در صنایع گازی و پتروشیمی استادبولت بیشترین کاربرد را دارد.


اگر قصد خرید پیچ و مهره را دارید دقت به موارد زیر می تواند شما را برای انتخاب بهترین پیچ و مهره ها راهنمایی نماید:

1.انتخاب پیچ و مهره بر اساس نوع کاربرد آن ها در صنایع مختلف با توجه به مدل آن ها همچون: استادبولت ، انکر بولت ، پیچ اتاقی ،پیچ آلن و...

2.انتخاب پیچ و مهره با توجه به ابعاد مورد نیاز که این موضوع توسط مهندسین سازه و بر اساس شدت فشار های وارده و نیروهای کششی محاسبه می شود.گرید و کلاس پیچ و مهره یکی از عوامل تعیین کننده در میزان مقاومت پسچ در برابر فشار ها و یا مقاومت آن ها در برابر کشش و برش است.

3.استاندارد پیچ . مهره که بیان گر کیفیت ساخت آن از نظر نوع متریال به کار رفته ، طول گام ، دنده ها ، گل پیچ و... مشخص می شود.

4.فرآیند آبکاری پیچ و مهره بنا به میزان مقاومت در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت ، خورندگی ، دمای هوا و... محاسبه می شود.امروزه پیچ و مهره ها به وسیله انواع مختلفی از مواد همچون پوشش داکرومات ، گالوانیزه گرم و سرد و... آبکاری می شوند تا مقاومت لازم در محیط های مختلف را دارا باشند.

5.تعداد پیچ و مهره و واشر مورد نیاز برای صنایع مورد نظر که می بایست از پیش تعیین گردد.

6.تعیین بازه زمانی برای تحویل پیچ و مهره ها در صورتی که برخی از پیچ و مهره های مورد نیاز آماده نبوده و می بایست تولید گردند.

7.بررسی استاندارد های لازم از نظر مقاومت پیچ و مهره های تولیدی از جمله تست های فشاری ، ضربه ، بررسی متریال به کار رفته در پیچ و مهره و... قبل از تحویل آن ها.


در پایان اگر قصد خرید پیچ و مهره های مختلف از جمله استاد بولت ، انکر بولت ، رول بولت ، یو بولت و... را دارید می توانید با کیفیت ترین متریال و استاندارد های پیچ و مهره مورد نشر خود را از سپنتا پیچ خریداری نمایید.