مشخصات نوشته روی پیچ را چگونه بخوانیم؟

اولین نکته ای که پیش از خرید پیچ و مهره می بایست از آن اطلاعات کامل داشته باشید مشخصات گرید پیچ و مهره می باشد.نشانه های روی سر پیچ ها نشان دهنده گرید یا کلاس آنها می باشد. طبقه بندی پیچ و مهره های انگلیسی (U.S.S. یا S.A.E) براساس گرید از 2 تا 8 می باشد. گرید پیچ و مهره ها نشان دهنده مقاومت و استحکام آنها است. هرچه این عدد بالاتر باشد پیچ و مهره ها از استحکام بالاتری برخوردارند. نوع دیگری از پیچ و مهره ها دارای خطوط شعاعی روی سر خود می باشند که گرید و استحکام آنها را مشخص می کند. در این طبقه بندی تعداد خطوط شعاعی روی پیچ 2 عدد کمتر از گرید واقعی است.


به عنوان مثال یک پیچ با گرید 5 فقط دارای 3 خط شعاعی روی سر خود می باشد. یا یک پیچ با گرید 8 دارای 6 خط شعاعی روی سر خود است. در طبقه بندی پیچ و مهره ها به صورت متریک شماره کلاس آنها دقیقا روی سر پیچ قرار گرفته و با دو عدد که با نقطه از هم جدا می شوند مشخص می شود. نمودار زیر نمونه هایی از مارک های پیچ و مهره انگلیسی و متریک را نشان می دهد.

مشخصات پیچ و مهره


1. Grade 2 English Bolt Head Grade Identifiers

2. پیچ با گرید انگلیسی 5 Grade 5 English Bolt

3. پیچ با گرید 7 Grade 7 English Bolt

4. پیچ با گرید 8 Grade 8 English Bolt

5. مهره با گرید انگلیسی 9 Class 9 Metric Nut

6. پیچ با گرید متریک 6/4 Class 4.6 Metric Bolt

7. پیچ با گرید 8/4 Class 4.8 Metric Bolt

8. پیچ با گرید 8/5 Class 5.8 Metric Bolt

9. پیچ با گرید 8/8 Class 8.8 Metric Bolt

10. پیچ با گرید 8/9 Class 9.8 Metric Bolt

11. پیچ با گرید 8/10 Class 10.8 Metric Bolt

گرید پیچ و مهره


کلاس پیچ و مهره


در جداول بالا ویژگی های پیچ های با گرید های مختلف در دو طبقه بندی را مشاهده می کنید.در این جدول ها تنش تسلیم (Yield Stress) حداکثر تنشی است که باعث تغییرشکل دائمی پیچ می شود و Proof Load یا بار گواه در واقع حداکثر بار کششی بدون تغییر شکل که بدون تغییر طول می توان به محل اتصال پیچ و مهره وارد کرد. بار گواه معمولا 9/0 تا 85/0 تنش تسلیم می باشد.


همچنین تنسایل کششی (Tensile Strength) حداکثر تنشی است که پس از آن دیگر میزان تنش افزایش نمیابد و طول پیچ افزایش یافته و به سمت نقطه شکست می رود.


1مگاپاسکال = 145 پوند بر اینچ


نحوه خواندن اندازه پیچ ها :

اندازه پیچ ها به صورت یک کد عجیب و غریب نوشته می شود. همانطور که گفته شد اندازه پیچ ها با یک کد عددی نوشته می شود که اگر با سیستم آن آشنا نباشید، فهم آن دشوار است. توالی هایی مانند "8-10 x 4/6/1" "x .10 30-4" ممکن است بی معنی به نظر برسند اما بیانگر مطالب بسیار زیادی می باشند که آشنایی با آن برای افرادی که کارشان با پیچ و مهره ها در ارتباط می باشد لازم است. زیرا خرید یا استفاده از یک پیچ اشتباه می تواند منجر به هدر رفتن زمان، تلاش و هزینه ها شود. برای خواندن اندازه پیچ ها به صورت زیر عمل می کنیم.


مرحله 1

اولین عدد نشان دهنده بزرگترین قطر می باشد: قطر پیچ و مهره ها بر حسب اینچ اندازه گیری می شوند (کمترین تا بالاترین مقدار 0 تا 10). اندازه ی بزرگترین قطر معمولا بین "0.013 x "0.060 می باشد.به عنوان مثال: قطر اصلی "x .10 30-4" برابر با "0.112 "است. (0.060 (4 x 0.013) = 0.112)


پیچ های بزرگتر از 10 به صورت کسری اینچ ذکر شده اند. به عنوان مثال : قطر بزرگتر 8-10 x 4/6/1 ، 1.8 اینچ می باشد. در واحد متریک اندازه ها برحسب میلی متر بوده و با M نمایش داده می شود. برای مثال M5-.4 x 15 دارای قطر اصلی 5 میلی متر می باشد.


مرحله 2

عدد دوم نشان دهنده تعداد رزوه ها در واحد فاصله رشته ها است. پیچ های یکپارچه تعداد رزوه ها را در هر اینچ نشان می دهند. به عنوان مثال: "x .10 30-4"دارای 30 رزوه در هر اینچ می باشد.نخ های متریک تعداد رزوه ها را در هر میلیمتر نشان می دهند. مانند: M5-.4 x 15 دارای 0.4 رزوه در هر میلیمتر است.


مرحله 3

عدد سوم یا شماره بعد از "x" طول پیچ را نشان می دهد. طول پیچ ها برحسب می باشد. به عنوان مثال:طول پیچ با این مشخصات 8-10 x 4/6/1، 4/6 اینچ می باشد. اگر واحد متریک باشد طول پیچ برحسب میلی متر نشان داده می شود.


در پایان چنانچه قصد خرید پیچ و مهره و یا سایر لوازم مرتبط را داشته باشید می توانید جهت مشاوره و یا برآورد قیمت پیچ و مهره با کارشناسان سپنتا پیچ در ارتباط باشید.