معرفی رول بولت سقفی و نحوه استفاده از آن

تنوع پیچ و مهره امروزه به گونه ای است که می توان برای هر کاربرد خاصی در صنایع مختلف پیچ و مهره های مخصوصی را تهیه نمود. همانطور که می دانید استفاده از این وسیله در تمامی صنایع جز اصلی ترین موارد می باشد. پیچ و مهره نفت و گاز ، پیچ و مهره ساختمان سازی ، پیچ و مهره صنایع خودروسازی و... تنها بخش کوچکی از موارد استفاده از این وسیله پر اهمیت می باشد. انکر بولت یکی از پر کاربردترین پیچ و مهره صنایع مختلف است که دارای مدل های مختلفی می باشد. رول بولت یکی از مهم ترین مدل های انکر بولت شناخته می شود.


یکی از انواع پیچ که کاربرد وسیعی دارد رول بولت ها می باشند.در این مقاله قصد داریم درباره رول بولت سقفی و کاربرد آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. اگر قصد خرید رول بولت و یا سایر مدل های انکر بولت در انواع گوناگون آن را دارید می توانید با کارشناسان شرکت سپنتا پیچ در ارتباط باشید. این شرکت با سال ها تجربه در زمینه تولید پیچ و مهره یکی از بهترین و مطمئن ترین شرکت ها در زمینه تولید انواع پیچ و مهره پر کاربرد از جمله استاد بولت ، انکر بولت ، پیچ آلن ، پیچ HV ، پیچ اطاقی و... می باشد.


رول بولت سقفی چیست؟

پیش از توضیح درباره این مدل از انکر بولت ها شما می توانید جهت آشنایی کلی با این پیچ به مقاله رول بولت که به طور جامع درباره انواع آن توضیح داده شده است مراجعه نمایید. یکی از وسایلی که از آن به جهت نگه داشتن یا آویزان کردن وسایل از سقف ساختمان استفاده می شود رول بولت سقفی نام دارد. با استفاده از این نوع رول بولت که دارای فرم خاصی از مجموعه انکر بولت ها می باشد، می توان وسایل مورد نیاز همچون پنکه های سقفی که وزن زیادی را دارند به راحتی از سقف آویزان نمود. البته همانند انواع پیچ و مهره ، رول بولت ها در سایز ها و ابعاد مختلفی تولید می شود که بر اساس کاربرد می توان مدل مورد نظر را انتخاب نمود.


وزن و اندازه بار مورد نظر که قصد آویزان کردن آن را دارید در خرید رول بولت سقفی تاثیرگذار بوده. به طور مثال برای آویزان کردن پنکه سقفی و یا لوستر و... می بایست از مدل های مختلفی از رول بولت ها استفاده کرد. از معروف ترین و پر استفاده ترین انواع رول بولت سقفی می توان به مدل قلاب دار آن اشاره کرد.

خرید رول بولت


روش استفاده از رول بولت سقفی

استفاده از رول بولت سقفی مطمئن ترین روش برای اطمینان از ثابت بودن و محکم ماندن وسیله ای که قصد آویزان کردن آن را داریم می باشد. برای استفاده از رول بولت و به کارگیری آن روش نصب خاصی وجود دارد که می بایست به درستی رعایت گردد. مرحله اول برای نصب رول بولت سقفی انجام بررسی های لازم سقف و مکان مورد نظر به جهت استحکام می باشد. به طور کلی برای نصب انواع انکر بولت ها با توجه به اینکه نیروی زیادی را تحمل می کنند، می بایست اقدامات مختلفی را انجام داد. خرید رول بولت سقفی از جنس و کیفیت مطلوب مرحله بعدی است که می بایست به آن دقت شود تا استحکام مورد نیاز را دارا باشد.این کار می بایست بر اساس جسمی که قصد آویزان کردن آن را داریم ( بر اساس ابعاد ، وزن و...) انجام گیرد. اگر قصد خرید انواع انکر بولت از جمله رول بولت ها را دارید، متریال و روش ساخت آن بایستی مورد توجه قرار گیرد.


دومین نکته در هنگام خرید رول بولت سقفی که می بایست به آن توجه شود متریال به کار رفته و مورد استفاده در سقف ساختمان می باشد که می بایست متناسب با نوع ساختمان از رول بولت متناسب استفاده نمود.


پس از خرید رول بولت بر اساس شرایط ذکر شده نوبت به مراحل ایجاد سوراخ در سقف می شود. انجام این کار با استفاده از دریل و مته هایی با سایز ها و انواع مختلف (بر اساس جنس سقف) انجام می شود. انجام این مرحله و قطر و ابعاد سوراخ مورد نیاز می بایست بر اساس اندازه رول بولت مورد استفاده انجام گیرد. بعد از ایجاد سوراخ در سقف رول بولت سقفی آماده قرارگیری در سوراخ می باشد. به منظور محکم کردن رول بولت می بایست آن را در جهت عقربه های ساعت چرخاند.


پس از محکم شدن رول بولت نوبت به استفاده از مهره مخصوص آن می باشد که به جهت سفت شدن آن در سقف مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نکات گفته شده استفاده از این نوع پیچ جهت اتصالات سقفی دشواری زیادی ندارد اما برای عدم ایجاد حوادث و اطمینان از انجام کار کلیه مراحل ذکر شده می بایست با دقت انجام شود.این موضوع برای استفاده از انکر بولت در ساختمان ها و جایگذاری آن ها در بتن صادق می باشد.


مدل های مختلف رول بولت سقفی

با توجه به نکات گفته شده ، رول بولت های سقفی بر اساس نیاز دارای مدل های مختلفی هستند که در هنگام خرید انواع انکر بولت ها می بایست به آن دقت شود. پر کاربرد ترین رول بولت های سقفی عبارتند از:

• رول بولت سقفی لوستری:همانطور که از نام این مدل از رول بولت مشخص است از آن برای آویزان کردن لوستر ها در منازل ، ادارات و... استفاده می شود . میزان وزن تحمل شده توسط آن ها محدود به لوستر ها می شود و نسبت به سایر مدل های انکر بولت توانایی تحمل وزن کمتری دارند.

• رول بولت پروانه ای:مدل دیگری از رول بولت سقفی که به رول بولت پروانه ای معروف است از پر استفاده ترین مدل های رول بولت و انکر بولت ها می باشد. این مدل بهترین گزینه برای استفاده در سقف های کاذب از نوع گچ و نئوپان و... می باشد. نام این رول بولت به علت دارا بودن دو بازو ای است که در اطراف آن قرار دارد. این بازوها در هنگام نصب در داخل متریال اشاره شده فرو رفته و با چرخاندن محکم می شود.

خرید رول بولت سقفی

•رول بولت سقفی پلاستیکی:جنس این رول بولت سقفی از پلاستیک است و قیمت آن بر اساس جنس اشاره شده به مراتب پایین تر از سایر انواع رول بولت ها می باشد. این مدل از رول بولت سقفی وزن کمتری را می تواند تحمل نماید و برای آویزان کردن وسایل سبک مانند چوب پرده می تواند مناسب باشد.پس می توان گفت این مدل از انکر بولت کمترین میزان وزن را نسبت به سایر مدل های می تواند تحمل کند.

•رول بولت سقفی هالوکور:استفاده از رول بولت سقفی هلوکور برای ساختمان هایی با سقف بتنی مناسب می باشد. به منظور عدم ایجاد ترک در سقف های بتنی این مدل از رول بولت ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند به راحتی وارد چنین سقف هایی شوند.

•رول بولت سقفی رزوه داخل:این مدل از رول بولت سقفی که با نام ضربه ای یا گلدانی نیز معروف است برای استفاده در مکان هایی که نیاز به آویزان کردن ساپورت های تاسیساتی با وزن های نسبتا کم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.


در پایان بایستی گفت مدل های مختلف انکر بولت از جمله پر کاربردترین انواع پیچ و مهره موجود در اطراف ما می باشند که این موضوع سبب شده است ساخت و متریال به کار رفته در انواع انکر بولت ها نیازمند دقت بیشتری باشد.اگر قصد خرید انکر بولت و یا سایر مدل های آن را داشته باشید و یا در صورت هرگونه مشاوره در خصوص خرید انواع پیچ و مهره پر کاربرد همچون استاد بولت ، پیچ 88 ، پیچ HV ، پیچ آلن و... می توانید با کارشناسان شرکت سپنتا پیچ در ارتباط بوده تا بهترین و مناسب ترین مدل را برای نیاز شما فراهم نمایند.