انواع پیچ و مهره مورد استفاده در صنایع ماشین سازی

یکی از مهم ترین مصارف پیچ و مهره در صنایع ماشین سازی می باشد. اگر قصد خرید پیچ و مهره برای این صنایع و آگاهی از انواع آن را دارید این مقاله راهنمای مناسبی برای شما می باشد.


در صنایع ماشین سازی به منظور انجام اتصالات مختلف از انواع مختلفی از پیچ و مهره استفاده می شود که به جهت استفاده در این صنایع با طراحی خاصی تولید می شوند. در اکثر مصارف پیچ و مهره در این صنعت روش ساخت پیچ بدین گونه است که تمامی بدنه پیچ رزوه شده بوده و در قسمت سر پیچ حالت تخت و صاف دارد. به دلیل وجود سر تخت در این نوع پیچ ها امکان سوراخ کردن قطعه وجود ندارد و به همین دلیل پیش از انجام اتصال به وسیله پیچ و مهره می بایست تمامی نقاطی که نیاز به اتصال دارند از پیش سوراخ شده باشند.


جنس پیچ و مهره در صنایع ماشین سازی

عموما در این صنعت از پیچ و مهره هایی از جنس استینس استیل ، زینک ، پروسس زرد یا نقره ای استفاده می شود. در بعضی از شرکت های و صنایع ماشین سازی از آلومینیوم نیز به منظور ساخت بدنه پیچ و مهره استفاده می گردد. بنابراین می توان گفت در این نوع صنعت با توجه به ویژگی هایی که از پیچ و مهره انتظار می رود می بایست از جنس مخصوصی به منظور تولید پیچ و مهره استفاده کرد. بنابراین جهت خرید پیچ و مهره به منظور استفاده در صنایع ماشین سازی می بایست پیش از خرید بر اساس ویژگی مورد نظر اقدام به خرید پیچ و مهره مورد نظر خود نمود.


انواع مدل های پیچ و مهره در صنعت ماشین سازی

بر اساس طرح ، جنس و ابعاد پیچ و مهره خودرو دارای انواع مختلفی می باشد که هریک از آن ها بر اساس ویژگی هایی که دارند در محلی خاص از آن ها استفاده می گردد. بنابراین پیش از خرید پیچ و مهره می بایست آشنایی کاملی نسبت به ویژگی های آن ها داشت تا بر اساس محل استفاده ، مقاومت و شرایط مورد نظر در محل استفاده اقدام به خرید نمود. مهم ترین پیچ و مهره مورد استفاده در خودرو عبارتند از:

✔ پیچ ماشینی آهنی با استاندارد DIN985

✔ پیچ ماشینی دوسو

✔ پیچ ماشینی خزینه چهارسو

پیچ آلن

خرید پیچ و مهره صنایع ماشین سازی


پیچ ماشینی آهنی

از پرمصرف ترین انواع پیچ و مهره در صنعت خودرو پیچ ماشینی آهنی با استاندارد DIN985 می باشد. این پیچ دارای طراحی خاصی بوده و دنده های بکار رفته در آن بسیار ظریف می باشد. علاوه بر این میزان فرو رفتگی دنده ها در این پیچ با عمق کم طراحی می شود. برای اتصال این پیچ به بدنه نیاز به مهره یا واشر مخصوص می باشد. برای ساخت پیچ ماشینی آهنی معمولا از گالوانیزه سرد که به صورت آبکاری بر روی بدنه پیچ انجام می گیرد استفاده می گردد. همانطور که گفته شد ظاهر و شکل این پیچ دارای استوانه تمام رزوه و سر تخت است.


پیچ ماشینی دوسو

از دیگر مدل های پر کاربرد پیچ در صنایع ماشین سازی می توان به پیچ ماشینی دوسو اشاره نمود.جنس بکار گرفته شده در این پیچ آهن می باشد و گام های رزوه در آن با فاصله کم از یکدیگر می باشد. از گالوانیزه به منظور آبکاری پیچ ماشینی دوسو استفاده می گردد و با سایزهای مختلف قابل تولید می باشد.


پیچ ماشینی خزینه چهارسو

برای ساخت این نوع پیچ از متریال ها گوناگونی همچون فولاد ، استیل و... استفاده می شود. بنابراین بر اساس نیاز مشتری می توان پیچ ماشینی خزینه چهارسو را تولید نمود. طراحی این نوع پیچ به گونه ای است که دارای دنده های ریز می باشد و جهت محکم کردن آن به قطعات مورد نظر از مهره شش گوش استفاده می شود.


پیچ و مهره صنایع ماشین آلات سنگین

به منظور اتصالات قطعات مختلف از جمله ژنراتور ، پمپ ها ، شیر آلات ، کمپرسورها و دیگر قطعات مورد نیاز در صنایع ماشین سازی سنگین نیاز به پیچ و مهره های مخصوصی می باشد. پیچ و مهره شش گوش یکی از پر مصرف ترین انواع پیچ و مهره ها در این صنعت می باشد که عموما با گرید های بالا تولید می گردند. برای ساخت این مدل نیاز به گرید 8.8 و یا 10.9 پیچ و مهره خشکه به صورت نیم یا تمام دنده می باشد.علاوه بر این از دیگر انواع پیچ مورد استفاده در این صنایع پیچ آلن از جنس استیل می باشد که مدل استوانه ای آن بیشترین کاربرد را دارد.


یکی از مهم ترین مسائلی که در هنگام خرید پیچ و مهره برای صنایع ماشین سازی می بایست به آن اهمیت داد کیفیت پیچ و مهره می باشد. به دلیل بالا بودن حساسیت در این صنعت چنانچه در هنگام ساخت این نوع پیچ و مهره ها از مواد اولیه بی کیفیت استفاده گردد می تواند سبب بروز حوادث جبران ناپذیری شود. بنابراین می بایست جهت خرید پیچ و مهره از شرکت های نام آشنا و مطمئن خرید خود را انجام دهید. شرکت سپنتا پیچ با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع پیچ و مهره به عنوان یکی از مناسب ترین گزینه ها برای خرید این نوع پیچ و مهره می باشد. جهت خرید پیچ و مهره برای صنایع خودروسازی و یا هرگونه مشاوره در زمینه قیمت پیچ و مهره می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.